Site Rengi

ABD Doları 13,4670
Euro 15,3435
İngiliz Sterlini 18,3209
İsviçre Frangi 14,6787
100 Japon Yeni 11,7000
Norveç Kronu 1,5367
Saudi Riyali 3,5809
Danimarka Kronu 2,0579
Avusturalya Doları 9,6625
Kanada Doları 10,7329
İsveç Kronu 1,4867
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Şanlıurfa 3°C
Kar Yağışlı

ankara escort

Agrova Tarım
Agrova Tarım

Kapsamlı ve adil bir zam istiyoruz

Kapsamlı ve adil bir zam istiyoruz

Şanlıurfa’da sağlık çalışanları, hekim harici binlerce sağlık çalışanının ‘üvey evlat’ olarak görüldüğünü belirterek, tüm çalışanlara adil zam yapılması çağrısında bulundu.

 Memur Sendikaları Konfederasyonu’na bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Şanlıurfa Şubesi üyeleri öğle saatlerinde Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplandı.

“Sağlık çalışanları bu ülkenin hayat sigortasıdır” pankartı açan grup, “Sağlık ekip işidir, “Ücrette adalet istiyoruz” yazılı dövizler taşıdı. Şube Başkanı Reşit Doğan tarafından okunan basın açıklamasında yapılan zammın tüm sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde düzenlenmesi gerektiği vurgulandı.

Açıklamada hükümete çağrıda bulunularak, binlerce sağlık çalışanının ‘üvey evlat’ olmadığını gösteren kapsamlı ve adil bir zam kararı alınması, tersi bir uygulamanın, sağlık çalışanlarını meslekten soğutacağı gibi, sağlık sistemini de ciddi ölçüde yaralayacağı ifade edildi.

Bakanlığın açıkladığı zam miktarından tüm sağlık çalışanlarının memnuniyet duyması gerektiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Sadece Sağlık Bakanlığı bünyesindeki sağlık çalışanları değil… Üniversite hastanelerinde çalışan öğretim üyeleri, araştırma görevlileri de zam kapsamının dışında tutulmuş. Şunun altını özellikle çiziyoruz,  yetkili sendika olarak, biz zam yapılmasına asla karşı değiliz, olamayız da. Zamma karşı olmamız, sendikal kimliğimizi ve mücadelemizi inkar anlamına gelir. Biz zam üzerinden ayrımcılık yapılmasına karşıyız. Siyaset eliyle, kanun düzeyinde ayrımcılık yapılmasına karşıyız. Hekim harici yüzbinlerce sağlık çalışanının üvey evlat görülmesine, yok sayılmasına, emeklerinin hor görülmesine karşıyız. Can kurtarmak için can vermekten çekinmeyen sağlık çalışanlarının fedakarlıklarının, mücadelelerinin, gayretlerinin görmezden gelinmesine karşıyız.”

“Sağlık ekip işidir” denilen açıklamada, bu hizmeti sunan sağlık çalışanlarının da bir vücudun organları gibi bütün olduğu kaydedildi.

Açıklamada, ülkede kamu adına 1 milyon sağlık çalışanının görev yaptığı bilgisi verilerek, şunlar belirtildi:

“Görev tanımları farklıdır ancak yaptıkları iş insanımıza sağlık hizmeti sunmaktır. Her bir branştaki her bir birimdeki sağlık emekçisi, sağlık hizmet zincirinin bir halkasını temsil ediyor. Zincirin bir halkasını yok sayarsanız, tamamını yok saymış olursunuz. Zincirin bir halkasını kırarsanız, tamamını incitmiş olursunuz. Zincirin bir halkasını görmezden gelirseniz, tamamını görmezden gelmiş olursunuz… Geçen hafta, sağlığın bir ekip işi olduğu, sağlık çalışanlarının da bir bütün olduğu, yüce Meclis eliyle resmen inkar edilmek istenmiştir.”

İktidara çağrıda bulunulan açıklama, şu ifadelerle sonlandırıldı:

“Meclis’ten yüzbinlerce sağlık çalışanının üvey evlat olmadığını gösteren kapsamlı ve adil bir zam kararı bekliyoruz. Tersi bir uygulamaya sessiz kalmamız ya da sineye çekmemiz mümkün değildir. Tersi bir uygulama, sağlık çalışanlarını meslekten soğutacağı gibi, sağlık sistemini de ciddi ölçüde yaralar… Ümit ve temennimiz, çok geç olmadan, kapsamlı bir zam açıklamasıyla sağlık çalışanlarının tamamının yüzünün gülmesidir.”

Sağlık-Sen üyesi çalışanlar, 9 Aralık Perşembe günü de iş bırakacaklarını bildirdi.

Reklam
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.