Site Rengi

ABD Doları 13,4441
Euro 15,3073
İngiliz Sterlini 18,3018
İsviçre Frangi 14,6565
100 Japon Yeni 11,6600
Norveç Kronu 1,5403
Saudi Riyali 3,5752
Danimarka Kronu 2,0558
Avusturalya Doları 9,6678
Kanada Doları 10,7275
İsveç Kronu 1,4874
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Şanlıurfa 3°C
Kar Yağışlı

ankara escort

Agrova Tarım
Agrova Tarım

Şovlar üzerine düşünceler

Rejim, kendi ayağına ateş etme anlamında 2 şeyi aynı anda yaşıyor ve yaşatıyor:

1) Ben bu satırları yazarken 22 gündür maske dağıtmayı dahi başaramamışken, (ABD’ye yarım milyon cerrahi maske ve iki ton malzeme “yardımı” yaptığını ilan ederek “Eminönü’nde dilenip Yeni Cami’de sadaka vermek” tabirini hatırlatan bir plansızlık ve tutarsızlık sergilemek;

2) Bu sergilemeyi örtmek için de, büyük şovlara başvurmak. Üstelik, büyük baskılar eşliğinde.

***

Tek Adam Rejimi’nin hayatta en korktuğu şey, büyükşehir belediyelerinin Corona mücadelesinde başarılı olması. Özellikle de İstanbul (İBB) ve Ankara’da (ABB).

Öyle bir panik ki, dünün belediye başkanı televizyonlara çıkıyor, dükkanını kapatan veya ücretsiz izne çıkarılan insanlardan para istiyor. Diğer yandan, bağış toplayan bugünün belediye başkanlarının (İBB ve ABB) açtığı banka hesaplarını bloke ettiriyor. Aşevlerinin hesaplarını da. Bedava ekmek dağıtmalarını yasaklıyor. Adana’da belediyenin kurduğu sahra hastanesini mühürletiyor. Bu belediyelerin kamu bankalarına olan borçları ertelenmiyor. Dahası, İBB ve ABB başkanlarına birer de soruşturma açılıyor…

Çünkü Rejim’e göre bunlar “Devlet İçinde Devlet”.

Corona belası ortamında bunlar en sıkı yandaşlara bile inanılmaz geliyor.

***

İnanılmaz gelince, yerli ve milli şovlar başlıyor. İsveç’te yaşayan bir kişinin kızları, babalarının Corona’ya yakalandığını ama İsveç devletinin kendisini tedavi etmediğini yayıyor. AKP Gn. Bşk. ve Cumhurbaşkanı Erdoğan derhal bir ambülans uçak yollatıp aldırıyor.

Hani, tedavi etmeyen ABD olsa anlamak kolay. Ama İsveç? Kendi vatandaşlarından çok göçmenlere sosyal, ekonomik, eğitsel destek sağlayan İsveç?

Nitekim uçak indikten sonra ilginç haberler de inmeye başlıyor. Tele1 İsveç muhabiri Seda Şanlıer ana haber bülteninde anlatıyor:

Kovid-19 mücadelesinde eğer bir hasta nefes darlığı yaşamıyorsa, İsveç’teki protokol, doktor muayenesinden sonra ilaçlarının verilmesi ve evinde karantinaya alınması şeklinde. Doktor evine gelip muayene ettikten sonra, Emrullah Gülüşken adlı bu kişiye sağlık ekipleri aynı protokolü uyguluyor.

Gelmeye devam eden haberler, Gülüşken’in orada yaşayan ve tatillere Türkiye’ye gelen AKP’li bir zengin olduğunu bildiriyor. Erdoğan’ı hararetle desteklediğine ilişkin Facebook mesajlarının ekran görüntüleri var. Fotokopi gibi aynen alıyorum:

böyle bir adama düşman kesilenin ya aklından yada kanından şüphe ederim

Avrupanın göbeğinde yüzbinleri toplayıp Kuran okutan başka bir lider varsa getirn ona Reis diyelim!

Şov, AKP Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu’nun attığı bir, daha doğrusu iki tvitle taçlanıyor. Gündoğdu, Şeyh Edebali’nin “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” sözlerini paylaşıyor ve daha sonra kendi paylaşımına yanıt vererek, “Çok doğru başkanım” diyor. Fakat bu ikinciyi AkTrol hesabından yazacakken, yanlışlıkla kendi hesabından yazıyor…

***

Bu şovların en ipliği pazara çıkanı, meşhur 100 ton Mersin limonu fiyaskosu. Zaten onun hemen ertesi günü yani 24 Nisan’da Ramazan başlıyor. Diyanet Başkanı Ali Erbaş ilk temsilî Cuma namazında ‘’Ramazan: Sabır ve İrade Eğitimi’’ başlıklı hutbeyi Ankara Hacıbayram’da okuyor.

Hutbede Corona belasından bahsetmesi kaçınılmaz, nitekim bir virüsten bahsediyor. Çok ilginç bir biçimde, halkımızın daima çok ilgisini çekmiş iki temayı (“Boyundan yukarı” deyince İslam ve “belden aşağı” deyince de eşcinsellik) birleştirerek bahsediyor. Şöyle:

“İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lutiliği, eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti? Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesi. Yılda yüz binlerce insan HIV virüsüne maruz kalıyor. Geliniz bu tür kötülüklerden insanları korumak için birlikte hareket edelim.”

Corona varken HİV virüsüne nasıl geliyor ilginç bişey, ama Diyanet başkanının Ensar Vakfı evlerinde kalan küçük öğrencilere dört yıl boyunca (2012-2015) tecavüz edilmesi gibi olaylar ortaya döküldüğünde kınamayı düşünmemiş olması daha da ilginç.

(İzninizle, iki şıklı bir parantez: 1) Hurileri biliyoruz. Peki, A. Nesin’in ArtıGerçek’te sure ve ayet numarası vererek yazdığı gibi, Gılmanlar yani cennette hizmet edecek “bıyığı yeni terlemiş, hiç yaşlanmayan gençler” meselesini nereye koyacağız? Diyanet başkanı bu konuda ne der? 2) Diyanet başkanı eşcinsellere karşı nefret söylemi kullanmasa iyi eder. Çünkü “büyük lokma ye büyük söz söyleme” demişler. Torunları var mı bilmiyorum ama bu konuda kendisini uyarmak istiyorum çünkü eşcinsel olunmuyor, eşcinsel doğuluyor. Yani Allah böyle yaratıyor).

***

Diyanet başkanının bu sözleri çok tipik bir nefret söylemi. 26 Nisan’da Ankara Barosu, “sesi çağlar ötesinden gelen” ve “büyükleriyle aynı zihinsel ve dogmatik sınırlara sahip” olmak nedeniyle kendisini kınayan bir tvit atıyor. Diyarbakır Barosu da Diyanet’i “ayrımcı ve nefret söylemi içeren ifadelerinden dolayı” kınıyor. İHD Ankara Şubesi ise nefret söyleminden suç duyurusunda bulunuyor.

İki gün sonra da, Ali Erbaş’ın hazırladığı “Ramazan Günlükleri” isimli kitapta yine “belden aşağı” temanın dile getirildiği, “Ancak yatak odalarında rastlanacak bazı hareketler sokaklarda, üniversite kampüslerinde, hatta liselerin çevrelerinde bile yapılıyor” dendiği ortaya çıkacak.

Bundan sonrası tufan. AkTroller, aynı imla hatasını (“yalnız” yerine “yanlız”) taşıyan binlerce tvitle devreye giriyor. Ardından da, Anayasa’ya göre laik Türkiye’de AKP+MHP Rejimi zincirleme desteğe başlıyor. İ. Kalın, Ömer Çelik, D. Bahçeli diye yürüyen bu zincirin son baklasını, AKP Gn. Bşk. ve Cumhurbaşkanı Erdoğan Diyanet/İslam ile Devlet’i özdeş kılan şu sözlerle oluşturuyor:

“Ankara Barosu’nun açıklaması başta olmak üzere Diyanet İşleri Başkanı’mıza karşı kullanılan üslup İslam’a karşı kasıtlı bir saldırı halini almıştır. Saldırı, devletimize yapılan bir saldırıdır“.

Oysa aynı (aynı?) Erdoğan, 2002’de konuk olduğu bir TV programda “Eşcinsellerin de kendi hak ve özgürlükleri çerçevesinde yasal güvence altına alınması şart” demişti; videosu var.

İcazeti böylece alan Diyanet, Ankara Barosu yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunuyor ve bittabi, Savcılık Ankara ve Diyarbakır barolarına soruşturma açıyor. Ha, az daha unutuyordum, zamanında Erdoğan’dan herkesin içinde fena zılgıt yemiş Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. M. Feyzioğlu da Ankara Barosu’nu kınamakta!

***

Şovlar böyle sürüp gidiyor, baskılarla el ele gitmeye de devam edeceğe benziyor.

Ben şovlara razıyım, yeter ki Suriye’ye yine bulaşıp hem Mehmetçiğe hem de T.C.’nin saygınlığına şahadet şerbeti içirmeyelim.

Çünkü içeride böyle fiyaskoları telafi için yine dışarı sarkarız diye ürküyorum.

Reklam
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.